DEZVOLTAREA RURALĂ BAZATĂ PE BIOECONOMIE ÎN COMUNA GHELINȚA

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Pe data de 27.05.2021 a fost organizată o întâlnire de proiect la Ghelința, undea fost invitat pe domnul Könczei Csaba, deputat în Camera Deputaților din România. Domnul Könczei a fost director al Direcției Agricultură din județul Covasna timp de peste 10 ani. În cadrul întâlnirii cu fermierii și părțile interesate locale din domeniul dezvoltării rurale, deputatul a prezentat perspectivele viitoare pentru următoarea perioadă de programare 2021-2027 în comuna Ghelința.

La acest eveniment, proiectul GoDanuBio a fost prezentat pentru participanți. La acest eveniment, domnul Csaba Könczei și domnul Botond Ilyés au subliniat faptul că comunitatea locală trebuie să înființeze noi cooperative și asociații pentru a îmbrățișa și încuraja toți micii producători, ateliere la nivel local și pentru a-și face micile afaceri mai vizibile și pentru a-și dezvolta activitățile. Mai mult, ca organizații locale, se pot implica activ în procesul de guvernare participativă din Ghelința.

Dl Attila Péterfi, reprezentant al celei mai mari companii de consultanță de proiecte din România, Goodwill Consulting Ltd., a confirmat că există numeroase măsuri și oportunități de proiect pentru anii curenți și următori în România în dezvoltarea rurală și să aplice modele de afaceri alternative pentru dezvoltarea economiei circulare. La acest eveniment, oportunitățile de afaceri în agroturism au fost prezentate, de asemenea un alt best practice a fost prezentat de un prezentator invitat, domnul Botond Aczél proprietarul pensiunii „Csűr” din Zăbala, care este specialist în software development în sectorul IT, care locuiește la Budapesta, dar a crescut în următoarea așezare din Ghelința și obiectivul său pe termen lung de a veni înapoi, stabiliți-vă aproape de Ghelinta și începeți activități și servicii de turism ecologic.

Search

Language